Lucky Iris este o trupă de alternative-pop și hyper-pop, format în 2020, în Leeds, Marea Britanie. Proiectul este alcătuit din doi prieteni din liceu, Maeve și Jasper, care s-au apucat în pandemie să învețe producție muzicală, din pură plictiseală. Cei doi defapt voiau încă din 2019 să creeze un proiect în care să experimentreze cu diferite stiluri, ambii având o deschidere către muzică, însă niciodată nu se potriveau cu programul. Ambii susțin că lockdown-ul i-a obligat să se apuce să scrie primele piese, deoarece nu prea aveau ce face în restul timpului liber.
Astfel, în vara lui 2020 au lansat EP-ul de debut, Turns Out We Should Have Stayed At Home. Subiectul pieselor de pe material se învârte în jurul ideii de ”o noapte în oraș care s-a terminat într-un mod neplăcut și ți-ai fi dorit să fi rămas acasă”. Mai multe piese de pe acesta au ajuns și în playlist-urile celor de la BBC Radio 1 și 6Music.
Între 2021 și 2022 au mai lansat câteva single-uri, încă încercând să-și găsească un sound specific. În 2023 au semnat cu Launchpad+ Recordings, iar la câteva luni distanță au lansat cel de-al doilea EP, maybe i’m too much. Acest EP conține piese în care membrii combină hyper-pop-ul cu techno-ul, demonstrând astfel o evoluție semnificativă a abilităților muzicale. La scurt timp după lansare au plecat în primul lor turneu prin Marea Britanie.
De-a lungul timpului, cei doi au cântat pe scenele unor festivaluri precum Long Division Festival, The Great Escape și Leeds Festival. Printre influențele lor muzicale se numără trupe precum Oh Wonder, Bonobo, The xx, Billie Eilish, Adele și Charli XCX.
În prezent lucrează la albumul de debut. Cea mai nouă piesă a lor se numește play me like a speaker.