Bucharest International Dance Film Festival anunță cea de-a XI-a ediție: „Keep Calm and Keep On Moving”

Bucharest International Dance Film Festival (BIDFF), singurul eveniment din România dedicat exclusiv filmului de dans, revine între 11 și 14 septembrie 2025 cu cea de-a 11-a ediție – o celebrare multidisciplinară a mișcării, corpului și rezilienței prin cinema și artă imersivă.

„Keep Calm and Keep On Moving”. Sub această temă, festivalul propune o reflecție artistică asupra capacității de adaptare și transformare în vremuri de criză și instabilitate, punând în prim-plan corpul ca formă de rezistență, expresie și reinventare.

„Se spune adesea că în vremuri de război penițele poeților tac. Dar poate și opusul e valabil. Poate, atâta timp cât artiștii nu tac, cât continuăm să ne mișcăm, să scriem, să cântăm, să dansăm, răul nu poate răzbate în lume. Departe de intenția oricărei premoniții fataliste, mai degrabă o încercare de exorcizare a vremurilor incerte și nocive în care trăim, mesajul este un îndemn la creație, la reziliența, la arta ca forma ultimă de supraviețuire. Într-o lume în continuă mișcare, uneori haotică, alteori blocată, corpul rămâne un reper profund uman. BIDFF 2025 este despre a merge mai departe, cu calm, curaj și creativitate”, a menționat Carmen Coțofană, directoarea festivalului.

BIDFF își păstrează structura consacrată, conectată la realitatea contemporană și la teme precum tehnologia, corpul, memoria și viitorul. Evenimentele se vor desfășura în locații emblematice din București, printre care: Cinema Elvire Popesco, Grădina cu Filme – Cinema and More, CNDB – Centrul Național al Dansului București, SAC@Malmaison, Teatrul Masca, precum și alte spații partenere.

Pe durata celor patru zile de festival, dansatori, coregrafi, artiști vizuali, regizori, creatori de realități virtuale, teoreticieni și producători vor fi implicați în peste 20 de evenimente artistice, structurate în cinci secțiuni interconectate: Expand, Community, Exchange, VR și Films. Acestea aduc împreună artiști din întreaga lume și invită publicul să exploreze dansul nu doar ca spectacol, ci ca un mod de a înțelege profund lumea în care trăim.

Mai multe informații pe:

_________________________________________________________________________

Bucharest International Dance Film Festival (BIDFF) este organizat de Asociația Tangaj  Collective. Bucharest International Dance Film Festival, Ediția a XI-a” este un proiect cultural co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național – AFCN. Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziția Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

Bucharest International Dance Film Festival, Ediția a XI-a” este un proiect co-finanțat de Primăria Municipiului București prin ARCUB în cadrul Programului „București. Împreună” 2025. Conținutul acestui material nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Primăriei Municipiului București sau ARCUB.  Pentru informații detaliate despre programul de finanțare al Primăriei Municipiului București prin ARCUB, puteți accesa www.arcub.ro.

***

Văzut de Radio Guerrilla.

Adaugă un comentariu
Numele tau *
Email *
Mesajul tău

Scrise de...
Adrian Andrei

Producător de muzică. Muzician al producției.

Adrian Popescu

Om bun la toate, dar mai ales la marketing.

Alex Tocilescu

Scriitor. Publicitar. Pisicofil. Președinte de bloc.

Alexandru Anghel

Luptător al Binelui. Al Binelui Învinge.

Ana Coman

Cu vocea și chitara la degetul mic.

Ana-Maria Șchiopu

Master Shifu în ale istoriei.

Bogdan Budeș

Spirit critic. Regizor.

Bogdan Șerban

LogOutist profesionist.

Carla Teaha & Adrian Popescu

Scandinavi din România.

Carla-Maria Teaha

Neastâmpărată și nealiniată. Cucerește Radio Guerrilla pentru toate fetele de pe frecvențe.

Claudiu Leonte

Spirit ludic și gastronom liric.

Control Club

Muzică. La Control.

Corina Jude

Iubitoare de insecte. În special Lepidoptere.

Cristina Toma

Manager al Muzeului Național al Hărților și Cărții Vechi.

Doru Panaitescu

Iubitor de păsări și alte animale.

Emil Popescu

noi seara nu mâncăm (și nu bem), doar asociem

Florin Iaru

Poet. Optzecist douămiist. Martor al lui Apple.

George Mihalcea

Știrist. Cinefil convins.

Georgiana Crețu

Specializată în studiul liliecilor și analiza ultrasunetelor.

Gilda Comârzan

Stăpâna hohotelor de surâs.

Ionuț Tăușan

Antlover: pe urmele furnicilor.

Iulian Tănase

Războinic de tot RîSSul.

LIFE.ro

Site de viață bună. Și povești inspiraționale. LIFE.ro - Stories to Inspire.

Liviu Mihaiu

Fondator Academia Cațavencu. Fondator Radio Guerrilla.

Liviu Surugiu

Scriitor. Cititor. Bun la amândouă.

Mădălina Ștefu

Absolventă de anagramatică și alte jocuri de cuvinte.

Mani Gutău

Muzician de cuvînt.

Marta-Ramona Novăceanu

Profă de Română de România.

Matei Oprina

De la Guerrilla de Dimineață până seara.

Mihai Dobrovolschi

Cogito Ego Sum.

Mitoș Micleușanu

Spirit multifuncțional, atins de Febre39.

Nic Cocîrlea

Tovarăș de drum. Camarad, Nomanslander.

Oleg Garaz

Muzicolog, specialist în BMW (Bach, Mozart, Wagner)

Petru Stratulat

Liniștitor, fără efecte.

Radio Guerrilla

Suntem noi, toți cei care gândim la fel. Eliberadio.

Redacția

Una pentru toți, toți pentru Radio Guerrilla.

Ruxandra Georgescu

Îndrăgostită de toate cele care nu există.

Sebastian (Memo) Vrînceanu

Maestru biciclofonist.

Sergiu Torok

Iubitor de fluturi.

Simona Toma

Poetă, librar şi încă ceva.

Sorel Radu

Progresare humanum est.

Sorin Badea

Cu știința-n sânge.

Teodora Vamvu

Zînă online. Dar și offline.

VRTW

Vinyl, Rum, Tapas & Wine